Szwecja: Malmö – ciekawe miejsca, zwiedzanie

Malmö

Ponoć wszystkie drogi we wspaniałej południowej prowincji Skania prowadzą do Malmö w Szwecji. Idealne połączenie uroku starego świata i ultranowoczesnej kosmopolitycznej atmosfery, to nadmorskie miasto oferuje coś dla każdego.

Malmö – na dalekim południu Szwecji, tuż za cieśniną Öresund od Kopenhagi w Danii – jest trzecim co do wielkości miastem w kraju po Sztokholmie i Göteborgu. Wir różnorodności, to mieszanina starego i nowego. Kręcące się drapacze chmur wznoszą się nad tętniącymi życiem wielowiekowymi placami, a skromne ceglane fasady kryją skarb nowoczesnej twórczości artystycznej. 

Założone pod koniec XIII wieku Malmö pierwotnie należało do Danii, stając się szwedzkim dopiero w 1658 roku. Obecnie miasto jest domem dla ponad 316 000 mieszkańców, prawdziwym tyglem kultur, a mieszkańcy pochodzą z ponad 170 krajów.

Spacerując po brukowanych uliczkach Starego Miasta (Gamla Staden) można poczuć smak życia minionych lat. To znaczy, dopóki nie natkniecie się na jedną z wielu modnych galerii, modnych butików lub stylowych kawiarni, które ciągną się wzdłuż wąskich uliczek.

Stare Miasto to wyspa w sercu miasta, podzielona na dwie części: dzielnicę Gamla Väster na zachodzie, wypełnioną zabytkowymi budynkami oraz dzielnicę wschodnią, która została zrewitalizowana w latach 60. W Gamla Väster uwagę zwraca plac Lilla Torg, z charakterystyczną budką telefoniczną Rikstelefon. Miejsce to przypomina wyglądem uliczki filmowe. Jest to dość niewielki placyk, z pochylonymi, na wpół drewnianymi domami, z kwiecistymi donicami i uliczkami z kocimi łbami. 

Wędrując malowniczymi uliczkami, na pewno trafisz do Stortorget, najstarszego i największego placu w Malmö, otoczonego piękną XVI-wieczną architekturą. 

Na plac zaprasza Optimistorkestern, kompozycja rzeźbiarska szalonych muzyków z instrumentami dętymi.

W centrum placu stoi ustawiona w 1896 roku, rzeźba króla szwedzkiego Karola X Gustawa.

Największą uwagę ze względu na liczne zdobienia na fasadzie zwraca Radhuset, które w sposób charakterystyczny odróżniają go, od reszty budynków znajdujących się w centrum miasta. Ratusz jest rezultatem wielu przeróbek budynku w stylu późnego gotyku, który został wzniesiony w 1546 roku. Budynek ten został zmieniony i ulepszony w 1812 roku, a obecny renesansowy wystrój fasady w stylu holenderskim pochodzi z lat 1864-1869. W ratuszu odbywają się oficjalne przyjęcia i inne uroczystości.

Przed ratuszem znajduje się fontanna.

Jedną przecznicę od placu znajduje się najstarszy budynek w Malmö, Kościół św. Piotra (St. Petri Kyrka). Ten XIV-wieczny gotycki kościół jest ceglanym arcydziełem, został wzniesiony jako trzynawowa, gotycka bazylika z transeptem i obejściem oraz systemem przypór i łęków przyporowych. Wzorem architektonicznym był tu ceglany kościół Mariacki w Lubece.

W centrum znajduje się kolejny duży plac Gustav Adolfs torg, wokół którego znajduje się wiele najstarszych i największych budynków w Malmö. Jest tu też kilka fontann i globus.

W środku tej miejskiej metropolii można znaleźć kilka zielonych oaz, takich jak Slottsträdgården, Folkets Park, Kungsparken, gdzie można pospacerować po zielonych terenach. 

Spacerując po Kungsparken w oddali dostrzegamy stary wiatrak.

Przyjemnym miejscem na spacer będzie spacer przy bulwarach.

Warto wybrać się do najstarszego zachowanego renesansowego zamku w Skandynawii, tj. Zameku Malmöhus. Został zbudowany w latach 1537-1542 na ruinach starego fortu. Marten Bussert zainspirowany holendersko-włoską architekturą forteczną, zaprojektował połączenie nowoczesnych fortyfikacji i bogatego zamku. Gdy okręg Skane przeszedł w posiadanie Szwecji w 1658 roku Malmöhus stracił znaczenie jako zamek królewski. Od tego czasu pełnił funkcje obronne przed wrogiem po drugiej stronie cieśniny Sund. Z biegiem lat twierdza straciła na znaczeniu jako fortyfikacja. Od 1828 roku pełniła funkcję więzienia, zostało zamknięte w 1909 roku, a Malmöhus służyło jako schronienie dla bezdomnych przez następne 28 lat. Pierwsze muzeum przeniosło się tu w 1937 roku, a dziś po gruntownej renowacji Malmöhus slott prezentuje swój pierwotny wygląd z XVI wieku. Dziś dawna twierdza jest częścią muzeów Malmö i mieści muzeum sztuki oraz muzeum historii naturalnej.

Wyczynem nowoczesnej inżynierii w Malmö jest Turning Torso, najwyższy budynek w Skandynawii (chociaż kilka wyższych budynków jest obecnie w budowie). Ten neofuturystyczny drapacz chmur jest mieszkalny, jego 54 pięter skręca się o 190 metrów w centrum najmodniejszej nowej dzielnicy miasta, Vastra Hamnen.

Bardzo popularnym środkiem do przemieszczania się po Malmo jest rower.

Zapraszamy na pozostałe wpisy z naszej podróży.

Dodaj komentarz