Norwegia: Stavanger – zwiedzanie, ciekawe miejsca

STAVANGER to czwarte co do wielkości miasto i obszar metropolitalny w Norwegii, nazywane jest Norweską Stolicą Ropy Naftowej. To miasto ropy naftowej, przetwórstwa rybnego, pięknych plaż, drewnianej architektury i street art, oraz prężnie rozwijający się ośrodek biznesu. Historia Stavanger rozpoczęła się już w średniowieczu, a jako gmina miejska funkcjonuje od 1837 roku. Miasto od XIX wieku słynęło z produkcji konserw rybnych produkowanych na terenie Stavanger, a od 1969 roku stało się centrum przemysłu naftowego.

A co zobaczyć można w Stavanger …

Już opisujemy:

1. VÅGEN (PORT)

Nabrzeże jest jednym z najpopularniejszych miejsc do zwiedzania Stavanger, dzięki statkom wycieczkowym, które pływają w miesiącach letnich i „wpychają” tłumy turystów na promenadę.

Promenada jest wyłożona pomalowanymi drewnianymi domami nadbrzeżnymi, które kiedyś służyły jako magazyny towarów, takich jak kłody i sól. Obecnie zostały przekształcone w bary i restauracje.

Spacerując nadbrzeżem portowym można dopasować stopy do laureatów Nobla.

Znajduje się tu Sjøfartsmonumentet, abstrakcyjny morski pomnik autorstwa Arnolda Haukelanda, znajdująca się na szczycie rzeźba jest nazywana przez mieszkańców Stavanger „regå” (krewetka).

Podążamy wybrzeżem, mijając kilka muzeum, do muzeum ropy naftowej.

2.Norweskie Muzeum Ropy Naftowej

Muzeum Ropy Naftowej w Stavanger to jedno z najciekawszych muzeów w mieście Muzeum poświęcone branży wiertniczej na morzu i można poznać tu tajniki wydobycia ropy, a także inne intrygujące szczegóły. 

Do budynku przylega plac zabaw wykonany z materiałów związanych z wydobyciem ropy naftowej – i okazuje się, że wszystkie są dość kolorowe. Ściany są pomalowane jaskrawymi graffiti, rurociągi zostały odnowione, aby można było po nich bezpiecznie się czołgać, a pomarańczowe boje służą teraz jako prowizoryczny basen z piłeczkami do skakania. 

Idziemy uliczkami, mijamy teatr, …

a z balkonu obskurnej kamienicy jakiś gostek coś od nas chce, ale ciężko się z nim dogadać.

Może chce sweter (oczywiście w stylu norweskim) z wystawy sklepowej lub wypożyczyć książkę z budki telefonicznej ?

A My ruszamy dalej, teraz trochę pod górkę i dochodzimy do kolejnego miejsca

3.Valberget Utsiktspunkt.

Z oddali widać zielony dach wieży Varberg, która wystaje zza budynków.

Z wieży można zobaczyć widoki na miasto. Nam muszą wystarczyć te przy wieży.

4.GAMLE STAVANGER

Dzielnica Gamle Stavanger to jedno z najpiękniejszych miejsc w mieście. Tradycyjne drewniane białe domy są znakiem rozpoznawczym tej okolicy, które sprawiają, że jest to jeden z najbardziej znanych zabytków, jakie można zobaczyć w Stavanger.

Ta stara część miasta jest chroniona przez rezerwat (skansen) przyrody, ponieważ stanowi największe skupisko drewnianych domów w Europie.

Piękne rzędy domów jednorodzinnych, które wiją się na zboczu wzgórza pochodzą z XVIII i początku XIX wieku. Niektóre domy są własnością gminy, ale większość jest własnością prywatną. Obejmuje obecnie ponad 250 budynków, z których większość to małe, białe drewniane domki. A około 200 domów w okolicy jest pomalowanych na biało, z wyjątkiem charakterystycznych cech, takich jak jaskrawo pomalowane drzwi i skrzynki okienne. Uwagę zwracają wszechobecne kwiaty.

5.Fargegaten Øvre Holmegate

Po śnieżnobiałych ulicach Starego Miasta czas na dużą odmianę, tj. Fargegaten, nazywaną norweską wersją Notting Hill. To najbardziej kolorowa ulica w Stavanger, to tętniące życiem miejsce od świtu do zmierzchu (z wyjątkiem okresu pandemicznego).

Składa się z kilku przecznic w centrum miasta, otoczonych sklepami, restauracjami i kawiarniami pomalowanymi niemal każdym odcieniem tęczy. Pomysłodawcą tego barwnego miejsca w 2005 roku był fryzjer Tom Kjørsvik, który chciał ożywić i wyróżnić tę okolicę. Domy zostały pomalowane zgodnie z projektem Craiga Flannagana.

Czy skrzynka pocztowa na listy wygląda tak samo jak budynek – dlaczego nie?

6.Byparken – jezioro Breiavatnet

Byparken jest jednym z najpiękniejszych parków w mieście. W centrum parku znajduje się jezioro Breiavatnet z fontanną. Idealne miejsce na spacery i wypoczynek.

Spacerując po parku należy uważać na krokodyle !

7.Katedra w Stavanger

Katedra została zbudowana w 1125 roku i jest najstarszą katedrą w Norwegii. Obecnie w remoncie.

Przy placu w stronę Torget stoi pomnik norweskiego powieściopisarza, nowelisty i komediopisarza Alexandra Kiellanda.

To tutaj odbywają się największe wydarzenia kulturalne miasta.

Spacerując po mieście, dzięki fotografiom można zobaczyć jak kiedyś prezentowały się różne zakątki miasta.

8.STREET ART

Stavanger to norweska stolica street art, spacerując po mieście nie da się nie zauważyć przyciągających wzrok murali. Duży wpływ na to ma organizowany od 2001 roku NuArt Festival, tj. międzynarodowe wydarzenie, które przyciąga co roku w to miejsce twórców i miłośników Street art z całego świata. Każda edycja tego festiwalu to wystawy, dyskusje o sztuce oraz kolejne piękne murale na ulicach Stavanger. W 2008 roku Stavanger było europejską stolicą kultury.

9.POMNIKI

Spacerując po mieście warto mieć oczy dookoła głowy, bo sztukę można tutaj spotkać na dosłownie każdym kroku, np. w formie „wrośniętych ludzi”

lub standardowych pomników, jedne bardziej inne mniej ciekawe.

I tak dziewięć punktów według naszej listy w Stavanger zobaczyliśmy.

Z uwagi na to, że nocleg mamy w centrum idziemy na krótki spacer zobaczyć jak miasto rozświetla się wieczorem, choć ze względu na spore zmęczenie po ciężkim dniu dzisiejszej wędrówki najchętniej poszlibyśmy spać, ale odpoczywać będziemy jak wrócimy do Polski…

Podświetlony port

Najbliższe uliczki. W knajpach bardzo gwarno.

I ciut dalej.

Zdecydowanie dobrym pomysłem było wyjście do miasta wieczorem.

Zapraszamy na pozostałe wpisy z naszej podróży.

Dodaj komentarz