Malta: Saint Paul’s Bay – Klify Dingli – Mdina – Rabat

dzień drugi

23 czerwca 2018 rok

Saint Paul’s Bay – Klify Dingli – Mdina – Rabat

Pomimo zmęczenia budzimy się dość wcześnie. Klima niewiele chłodzi, bo jest jeden klimatyzator (przenośny) na dwa pokoje. Odpoczniemy przy basenie.

Sto lat, sto lat … ktoś ma dzisiaj urodziny? Malutki torcik dojechał w całości, dmuchnięcie świeczki i można świętować.

Ręczniki spakowane, olejki zabrane. Przy basenie nie ma tłumów. Trochę odsypiamy, a mniej zmęczeni chłodzą się w basenie.

IMG_6699

Zregenerowani, pojedzeni idziemy zobaczyć miasteczko Saint Paul’s Bay. To tutaj prawdopodobnie rozbił się statek wiozący św. Pawła do Rzymu. Znajduje się tu wiele zabytków upamiętniających pobyt Apostoła na wyspie. Wow ! Z góry podziwiamy cudne widoki … zatoczka, a w niej  kolorowe łódki kołyszące się na błękitnym morzu. Spacerujemy promenadą, spoglądamy na plażę … hmm.

Wsiadamy do samochodu i jedziemy na  południowo-zachodnie brzegi Malty, aby podziwiać Klify Dingli, które swoją nazwę  zawdzięczają angielskiemu rycerzowi z Zakonu Świętego Jana, Sir Thomasowi Dingleyowi, osiadł on na tym obszarze w XVI wieku. Dojeżdżamy do kaplicy św. Marii Magdaleny, skąd spoglądamy na na wyrastające z morza na wysokość ponad 200 metrów skalne urwiska. Choć prawdę mówiąc widok nie powala. 

Jadąc w kierunku kolejnego miejsca dłuższego postoju zatrzymujemy się na chwilę,  z okien miejsce wyglądało ciekawiej.

Z daleka widać miasto Mdina, czyli dawną stolicę Malty, położoną  w najwyższym jej punkcie. Otoczona murami obronnymi Mdina urzeka swymi wąskimi uliczkami oraz średniowiecznymi zabudowaniami.

IMG_6716

Samochód zostawiamy na parkingu nieopodal murów miejskich i udajemy się do miasta główną bramą.

Mdina słynie przede wszystkim jako Ciche Miasto, a na jego teren autami wjechać mogą tylko wybrani (nieliczni mieszkańcy, samochody dostawcze, służby porządkowe, nowożeńcy czy kondukt pogrzebowy), co sprawia że uliczki są prawie puste i jest cicho. Plątamy się korytarzem wąskich uliczek.

Uwagę naszą zwracają oryginalne kolorowe drzwi

oraz zdobienia wokół domów … kołatki, figury sakralne (praktycznie przy każdym z domów można zauważyć krzyż, figurę sakralną, czy kapliczkę).

Mijamy szczęśliwych nowożeńców

IMG_6806

Przechodzimy przez Pjazza tal-Arciqof oraz Pjazza San Pawl

i dochodzimy do Katedry św. Pawła, wybudowana w latach 1697-1702 w stylu barokowym z bogatym wystrojem wnętrza, a na posadzce znajdują się liczne płyty nagrobne.

Na wieżach katedry znajdujące się zegary, które pokazują różne godziny. Dlaczego? Zegar znajdujący się po prawej stronie jest normalny, wskazuje godziny i minuty, zaś lewy nietypowy: dni i miesiące, nie jest to zegar, ale kalendarz. Dostrzeżemy tam cyfry arabskie od 1 do 31 (nieparzyste) a wewnątrz 12 liter G F M A M C L A S O N D. Jak łatwo się domyślić, tajemnicze litery to pierwsze litery nazw miesięcy z języka włoskiego.

Położenie miasta na wzgórzu sprawia, że z jego murów podziwiać możemy panoramę wyspy i wszystkie jej kolory.

IMG_6769

Mdina ma w zanadrzu jeszcze jedną atrakcję, a mianowicie położone tuż obok miasto Rabat. Choć niewielkie, to można znaleźć tu i zabytki z dawnych czasów, i muzea, ale przede wszystkim możemy również pozachwycać się uroczymi zakątkami i architekturą.

Idziemy w stronę parkingu, a przy samochodzie uśmiecha się do nas jaszczurka -:)

IMG_6837

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s