Łódzkie: Łęczyca – Kwiatkówek – Tum – Piątek – Łódź

3 czerwca 2018 rok

czwarty dzień

Łęczyca – Kwiatkówek – Tum – Piątek – Łódź

 

Spało się nie najlepiej, łóżka mało wygodne. Dzisiaj dużo chłodniej. Ruszamy, więc w kierunku Łodzi, a po drodze:

 Łęczyca

należy do najstarszych polskich miast. Jej bogata, ponad 1000 – letnia historia i wiele cennych zabytków, budzi zainteresowanie nie tylko naukowców, ale także turystów krajowych i zagranicznych. Osadnictwo na tych obszarach istnieje od pradawnych czasów ze względu na dogodne warunki i przebiegające tędy znaczące szlaki komunikacyjne. Lokacja Łęczycy nastąpiła jeszcze przed 1267 rokiem, a w latach 70-tych XIII wieku ufundowano tutaj klasztor dominikanów. W połowie XIV wieku Kazimierz Wielki zbudował tu gotycki zamek , obecnie siedzibę Muzeum w Łęczycy oraz mury miejskie okalające gród. W centralnej części średniowiecznego ośrodka powstał Rynek, gdzie od XVIII wieku do dzisiaj stoi efektowny piętrowy Ratusz, którego piwnice udostępnione są dla turystów.

 

Kwiatkówek

„Łęczycka zagroda chłopska” – można tu dowiedzieć się, jak pod koniec XIX wieku żyli i pracowali mieszkańcy Ziemi Łęczyckiej. W skansenie można obejrzeć rekonstrukcję chałupy, stojącej niegdyś we wsi Chorki w gminie Grabów wraz z wyposażeniem, wielofunkcyjnego budynku inwentarskiego i stodoły ze wsi Łęka (gm. Łęczyca), wiatraka, który jeszcze kilka lat temu stał we wsi Zawada (mielił zboże do 1957 roku), kuźnię, olejarnię, piece chlebowy i garncarski. Cena biletu 6 zł młodzież, 9 zł dorośli. Uważamy, że bilety są drogie w stosunku do tego co widzimy. Jedziemy więc dalej.

 

Tum

Stoi tu słynna romańska Archikolegiata Łęczycka pw. NMP i Św. Aleksego, która powstała w XII wieku, wspaniale zachowana do dziś, kryje cenny romański tympanon i romańskie freski. Zbudowana jest z granitu, piaskowca, kamienia polnego. Świątynia była świadkiem wielu dramatycznych wydarzeń. Niszczona przez najazdy wrogich wojsk i pożary, była kilkakrotnie odbudowywana i przebudowywana. Obecnie jest trójnawową, orientowaną bazyliką z dwiema absydami. To jeden z najlepszych przykładów romańskiej architektury w Polsce.

 

Piątek

czyli Geometryczny Środek Polski. Na skrzyżowaniu dróg biegnących z Łodzi do Kutna i z Łowicza do Łęczycy położona jest wieś Piątek. W centrum miejscowości usytuowany jest  pomnik symbolizujący geometryczny środek Polski.  Informuje o tym najpierw przy wjeździe tablica informacyjna w kształcie granic państwa z napisem „Piątek – geometryczny środek Polski”, a ponadto w centrum Piątku stoi pomnik symbolizujący środek Polski.

 

ŁÓDŹ

Zatrzymujemy się niedaleko ulicy Piotrowskiej, czyli głównym deptaku w Łodzi i najdłuższym w Europie, ciągnie się on na długości ponad 4 km, pomiędzy pl.Wolności i pl. Niepodległości. Ulica ta jest ładnie zrewitalizowana i teraz w większości jest to faktycznie deptak, pozbawiony ruchu kołowego i tramwajów. Przejście całej ulicy zajmuje sporo czasu, ale podróż tą można znacznie skrócić korzystając z rykszy, które na stałe wkomponowały się w obrazek łódzkiego traktu.

Na Piotrkowskiej kwitnie życie towarzyskie Łodzian, skoncentrowały się tutaj restauracje, knajpki, ale też muzea, pałace, pamiątki przeszłości, między innymi wyniosła archikatedra Św. Stanisława Kostki, dawny kościół ewangelicki noszący dziś wezwanie Zesłania Ducha Świętego, Pałac Juliusza Heinzla, Biała Fabryka Ludwika Geyera. Swój „ślad” pozostawili tu sławni polscy filmowcy – reżyserzy i aktorzy.

 

Idziemy do muzeum kinematografii, które jest jedynym w Polsce, chroniącym zabytki z dziedziny techniki, sztuki i kultury filmowej. Bilet dla młodzieży 7zł, dorośli 10zł. Jest to muzeum gromadzące filmy, plakaty, elementy scenografii, urządzenia techniczne oraz inne pamiątki związane z kinematografią. Niezwykle atrakcyjne zbiory to ponad 50.000 eksponatów. Są wśród nich unikatowe urządzenia z epoki poprzedzającej film – latarnie magiczne z przełomu wieków, mutoskop, czy fotoplastikon pochodzący z pracowni wynalazcy tego urządzenia, Augusta Fuhrmana – prawdziwy unikat, jeden z czterech na świecie tego rodzaju zachowany egzemplarz. Jest tu też imponujący zbiór aparatów fotograficznych i kamer filmowych wyprodukowanych w znanych na całym świecie firmach. Na uwagę zasługuje też bogata kolekcja różnorodnych projektorów filmowych ilustrujących kolejne etapy rozwoju techniki filmowej od początków kina po dzień dzisiejszy. Muzeum gromadzi także kilkanaście tysięcy polskich i zagranicznych plakatów filmowych, fotosy, bogaty zbiór scenariuszy i scenopisów.

Można tu również cofnąć się do czasów dzieciństwa, na jednym z pięter jest mnóstwo rekwizytów z bajek, takich jak Reksio, Bolek i Lolek, Pingwin Pik-Pok, Muninki …

Możemy też znaleźć się na planie bajki

Muzeum mieści się w Pałacu Karola Scheiblera, który jest znakomitym przykładem charakterystycznej dla drugiej połowy XIX wieku architektury mieszkalnej, był pierwszą tego typu rezydencją na terenie Łodzi. Możemy zobaczyć w udostępnionych salach jak kiedyś mieszkali Scheiblerowie.

W obrębie obiektu można również zobaczyć eksponaty z filmu „Kingsajz”

DSC_6648

Reasumując, bardzo ciekawe miejsce, mnóstwo rekwizytów. Kilka pięter, sporo informacji. Przyjemny powrót do czasów dzieciństwa. Polecamy 🙂

Następnie idziemy zobaczyć największy zabytkowy kompleks fabryczno-mieszkalny Księży Młyn. Pochodzi on z drugiej połowy XIX wieku i przetrwał w sposób niemal kompletny. Stworzony został na terenach Scheiblerów i Grohmanów, zarządzających największym zakładem bawełnianym w Europie. Obejmuje przędzalnię, domy robotnicze – tzw. famuły, sklep – tzw. konsum, szkołę, dwa szpitale, remizę straży pożarnej oraz pałace.

Wracamy w stronę ulicy Piotrowskiej, choć miejscami teren bardzo zaniedbany, a budynki prawie się rozsypują …

po drodze mijamy różne murale, których w Łodzi jest ponad 70

oraz rzeźby z bajek i nie tylko z bajek

dochodzimy do Muzeum Kanału „Dętka”. Cena biletu 3 zł młodzież, 5 zł dorośli, ciężko znaleźć kasę, gdzie można zakupić bilet wstępu i strach wejść do bramy w której się ona znajduje. Muzeum Kanału „Dętka” powstało w 2008 roku.  Odkrywa ono dotychczas nieznane fakty z historii miasta. Bo z jednej strony prawie nikt nie widział łódzkich podziemi (blisko 4 tysięcy kilometrów wodociągów i kanałów!), z drugiej zaś, mało kto wie o rozmachu i zapale, z jakimi w latach 20. i 30. ubiegłego wieku budowano ten podziemny labirynt. Muzeum mieści się pod placem Wolności, w zabytkowym owalnym zbiorniku na wodę deszczową, wybudowanym w 1926 roku z myślą o płukaniu sieci kanalizacyjnej w centrum miasta jako jeden z pierwszych odcinków miejskiej kanalizacji. Korytarzem „Dętki”, wykonanym z czerwonej cegły można obejść plac Wolności pod ziemią. Ma on ponad 142 metry długości i mieści ok. 300 metrów sześciennych wody. Jest wysoki na 187 centymetrów i szeroki na około półtora metra, co sprawia, że spokojnie można nim spacerować. Jest połączony zasuwami ze zbiegającymi się przy placu Wolności kilkoma kanałami. Dziś zbiornik pod placem Wolności to budowla zabytkowa, bo sieć kanalizacyjną od ponad 40 lat czyszczą samochody ciśnieniowe. Dzięki temu „Dętka” mogła stać się atrakcją turystyczną Łodzi oraz – jako pierwszy kanał w Polsce otwarty dla zwiedzających – pionierskim założeniem muzealnym w skali całego kraju.

Ciekawa przestrzeń do obejrzenia, nietypowe miejsce, choć niektóre eksponaty mało ciekawie zaprezentowane. Ogólnie spacer kanałem wokoło pomnika i obejrzenie kilku drobiazgów to około 15 min. Ale mimo wszystko ze względu na nietypowe miejsce warte obejrzenia.

Łódź do tej pory kojarzyła nam się z ulicą Piotrowską na której nic ciekawego nie ma. Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni tym co Łódź ma do zaoferowania. Na pewno przeznaczyliśmy na jej zwiedzanie zbyt mało czasu, bo pora wracać do domu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s