Bułgaria: Kuła – Magura – Bełogradczik – Sofia

16 sierpień 2018 rok

Wyjazd z Serbii i przejazd do Bułgarii 🚗🇷🇸🇧🇬.

Kuła – Magura – Bełogradczik – Sofia

Po lekkim śniadaniu wyruszamy w dalszą drogę. Dzisiaj tylko kilkanaście kilometrów do przejechania. Najpierw pożegnanie z Serbią i przekroczenie granicy w Vrska Cuka – małe przejście graniczne praktycznie bez ruchu. Przy wyjeździe po stronie w Bułgarii dojeżdżamy do szlabanu, który podnosi się dopiero po zakupie winiety za 15 EUR. Bardzo dobre rozwiązanie, bo nie trzeba później martwić się o jej zakup.

Po przekroczeniu granicy i przejechaniu kilku kilometrów zatrzymujemy się w Kuła, to niewielkie miasteczko z małym akcentem historycznym – stare ruiny fortecy: „Castra Martis”

Po pierwszym kontakcie z Bułgarią jedziemy dalej do jednej z największej jaskiń w Bułgarii jaskini Magura. W jaskini podziemne korytarze o łącznej długości liczącej ponad 2,5 km prowadzą nas do galerii malunków na skale sprzed 2000 lat. Jaskinia ta była kiedyś zamieszkiwana przez prehistorycznych ludzi, a ślady ich bytności są widoczne do dziś w postaci rysunków naskalnych, które przedstawiają głównie różnego rodzaju rytuały religijne oraz polujących myśliwych. Wykonane zostały z czerwonej glinki i odchodów nietoperzy. Podjeżdżamy pod niewielki parking za który płacimy 2lv, podchodzimy kilkanaście metrów pod górkę do wejścia, gdzie w kasie za bilet rodzinny płacimy 20lv. Tam Pani wyznacza nam godzinę zwiedzania, gdzie wejście do jaskini ma się rozpocząć dopiero za 40 minut. Próbujemy wejść sami, bo po pierwsze szkoda czasu, po drugie z opowieści przewodnika mówiącego w języku bułgarskim raczej niewiele zrozumiemy. Przed wejściem nikt nie sprawdza biletów, więc nie ma problemów z wejściem. Droga jest opisana strzałkami, więc bez problemu ruszamy. W jaskini jest chłodno (około 10 stopni) i ślisko (nie wszystkim udaje się przejść bez upadku, podczas którego niestety została uszkodzona obudowa aparatu, ale na szczęście wszystko działa) podziwiamy stalaktyty, stalagmity, a także malowidła naścienne. Robią na nas ogromne wrażenie. Wyjście z jaskini znajduje się w innym miejscu, niż wejście. Przed nami około 1,5 km asfaltowej drogi. Do parkingu można dojechać ciuchcią, która znajduje się przy wyjściu z groty.

 Po krótkim schłodzeniu się w zaciszu jaskini i zauroczeni pięknym widokiem na jezioro Lake RabishaJaskinia_Magura_5_Żuki w trasie_2018

udajemy się do głównego naszego celu w dniu dzisiejszym, czyli malowniczego, przepięknie położonego miasta Bełogradczik. Dojeżdżamy na parking, za który płacimy 2,4lv. Płacimy 12lv za bilet rodzinny, przekraczamy bramę i … pierwsze skojarzenia jakie powróciły  we wspomnieniach to widoki jakie zobaczyliśmy w „Czeskiej Szwajcarii” na pograniczu Niemiec i Czech. Ale to tylko wspomnienia, natomiast urok i przepiękne krajobrazy jakie nas tutaj przywitały sprawiają, że chce się tu zostać na dłużej… Skały Bełogradcziku to unikalny twór natury, który powstał ponad milion lat temu podczas wypiętrzania się pasma górskiego i znajduje się na terenie długości 30 km i szerokości 15 km. Skały można podzielić ze względu na ich lokalizację, na kilka skupisk.

Naładowani energią wydobywającą się z pięknych skalnych form udajemy się do stolicy Bułgarii – Sofii, gdzie spędzimy najbliższe dwa dni.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s