Litwa: Werki – Park Europy – Purniszki – Kierniów – Onikszty – Szawle (Góra Krzyży) – Połąga

trzeci dzień

22 czerwca 2019 rok

Werki – Joneiskiskes (Park Europy) – Purniszki – Kierniów – Onikszty – Szawle (Góra Krzyży)- Połąga

Ciężko się dzisiaj wstaje, bo czujemy w mięśniach wczorajszy spacer. Natomiast dzisiaj więcej będziemy siedzieć w samochodzie, niż chodzić na nogach.

Opuszczamy Wilno i udajemy się do miejscowości Werki, gdzie w parku o powierzchni około 36 ha jest zespół pałacowy zbudowany w XVII wieku, był rezydencją biskupów wileńskich, którzy chętnie spędzali czas w podwileńskim dworze. Kilkakrotnie był przebudowywany, a po śmierci właściciela w 1866 roku zaczął ulegać zniszczeniu – dewastowano park, wyprzedawano cenne wyposażenie. Po II wojnie światowej został znacjonalizowany i przekazany Akademii Nauk LSRR. W latach 1960-1970 zespół pałacowy odrestaurowano i wyposażono w stylu XIX-wieku. W związku z trwającym w dniu wczorajszym dniem nocy świętojańskiej wystawione zostały w plenerze obrazy.

Kolejnym przystankiem jest Park Europy, bardzo reklamowany we wcześniejszych miejscach, które zwiedzaliśmy. W 1991 roku pod Wilnem litewski rzeźbiarz Gintaras Karosas założył Park Europy, którego celem „jest uzmysłowienie – poprzez język sztuki – szczególnego znaczenia geograficznego centrum kontynentu europejskiego”. Na przestrzeni ponad 55 ha w gęstym lesie, stworzono galerię sztuki pod otwartym niebie ustawiono dzieła prawie 100 rzeźbiarzy artystów z wielu państw. Można zobaczyć tu dzieła Dennis Oppenheim, Sola Le Witta czy też Magdaleny Abakanowicz.

Najsłynniejszą rzeźbą Parku Europa jest „Drzewo informacji”, największa na świecie rzeźba z odbiorników telewizyjnych, która w 2001 roku trafiła do Księgi Rekordów Guinessa.

Hmmmm …. podjeżdżając na miejsce przy cenniku zrobiły nam się bardzo wielkie oczy. 🙄😵🙄Bilet wstępu 11 Euro, 6 Euro młodzież, 1,5 Euro aparat, 2 Euro parking. Pani w okienku widząc, że zastanawiamy się nad powrotem, bardzo zachęca nas do odwiedzenia tego miejsca i dostajemy rabat na parking. Idziemy zobaczyć te arcydzieła i … spotyka nas wielkie rozczarowanie. Brak oznaczonych ścieżek, większość miejsc zarośnięta krzakami, rzeźby słabo oznakowane w porównaniu z restauracją. Pomimo, że mieliśmy mapę wiele rzeźb nie udało nam się odnaleźć. Ogólnie wielka porażka, strata czasu i głównie pieniędzy. To co zobaczyliśmy jest nie adekwatne do kasy jaką zapłaciliśmy za tą atrakcję. Więcej tam nie przyjedziemy i miejsca nie polecamy. ☹️🙁😟

Czas na Geograficzny Środek Europy. W 1989 roku grupa francuskich naukowców postanowiła oznaczyć geograficzne centrum Europy. Po przyjęciu punktów skrajnych badacze doszli do wniosku, że poszukiwane miejsce leży na Litwie niedaleko wsi Purniszki (Purnuškės) w miejscu współrzędnych 54◦54’N, 25◦ 19’E. Na wieść o tym władze litewskie utworzyły Obszar Chroniony Środka Europy. Trochę to trwało zanim trafiliśmy w to miejsce, ponieważ mylnie poprowadziła nas tablica informacyjna.

Następnie zatrzymujemy się w miejscowości Kierniów (Kernave). W przeszłości było to jedno z pierwszych centrów państwa litewskiego (XIII w.). Owiana legendami Dolina Pajauty oraz imponujące wzgórza zamkowe chronią tajemnice dawnej stolicy ostatniego w Europie pogańskiego państwa i nazywane są Litewską Troją. Od 1989 roku wraz z rozległą doliną rzeki stanowią rezerwat kulturowy Kernavė, a w 2004 roku miejscowość archeologiczna Kernavė została wpisana na listę UNESCO. Dzisiaj można podziwiać tu panoramę oraz grodziska (wzniesienia) kopce, małe górki, po których można wchodzić po schodkach. Widok bajkowy, miejsce idealne na odpoczynek.

Dojeżdżamy do miejscowości Onikszty (Anykščiai), na parkingu bardzo dużo samochodów, ciężko znaleźć wolne miejsce, sobota, słoneczna pogoda oraz piknik zapewne zachęcił miejscowych do odwiedzenia tego miejsca. Tutaj na wysokości 21 metrów  podczas około 300 metrowej wędrówki można znaleźć 13 stacji z tablicami, na których zapisane są informacje dotyczące litewskich lasów. Wszystko po to, aby lepiej zrozumieć klimat panującego tu miejsca. Najwyższym punktem spaceru, a zarazem 14 stacją jest 34-metrowa wieża, z której można podziwiać przepiękne widoki. Udogodnieniem jest winda dla osób niepełnosprawnych. Wejście na platformę to koszt 1 Euro, młodzież nie płaci. 🤑😀🤑

Dzisiaj przejeżdżamy przez mniejsze miejscowości, a że w brzuchach burczy, więc na obiad to co jest w zasięgu czyli fast food-y. 🍔🍟🌮

zukiwtrasie.pl-LITWA

Pojedzeni ruszamy dalej i dojeżdżamy do miejscowości Szawle. To największe miasto regionu Żmudzi, wyróżnia się tu z 70 metrową wieżą renesansowa katedra św. Apostołów Piotra i Pawła. Charakter obronny kościoła podkreślają masywne ściany i zachowane fragmenty z bramą od strony miasta, przy której wznoszą się dwie niewielkie baszty. Świątynia powstała w latach 1594-1634 w miejscu wcześniejszego drewnianego kościoła.

W 750 rocznicę (1236-1986) powstał tu Sundial Square, wielki plac z figurką złotego chłopca.

zukiwtrasie.pl-LITWA

Tuż obok jest Góra Krzyży, to niespotykane sanktuarium pod gołym niebem, nobilitowane pielgrzymką papieską w 1993 roku. Dzieje sanktuarium mogą być dłuższe, ale pierwsza wzmianka pochodzi z 1850 roku. Wiele krzyży stanęło tutaj po powstaniu listopadowym w 1831 roku i styczniowym w 1863 roku, kiedy władze carskie nie pozwalały rodzinom godnie pochować podległych. Sanktuarium stanowiło także miejsce oporu wobec sowieckiej władzy. Z daleka widać tylko najwyższe krzyże, kilkumetrowej wysokości, wyciosane z dębowego drewna, lub wykonane z metalu. A także wysoką figurę Chrystusa. Miejscem kultu jest grodzisko wysokie na 10 metrów, majdan na którym ustawiono tysiące krzyży ma 60×50 metrów. Im bliżej celu, tym dostrzega się niezliczone mniejsze krzyże, a podchodząc zupełnie blisko również malutkie, nawet kilkucentymetrowe. Szacuje się że na Górze Krzyży znajduje się kilkadziesiąt tysięcy mniejszych i większych krzyży, a nowe wciąż się pojawiają, również z Polski.

Przed 22 dojeżdżamy do miejscowości Połąga, gdzie spędzimy 3 noce.

Dzisiaj przejechaliśmy samochodem  🚗🚕🚙 około 540 km

zukiwtrasie.pl-LITWA

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s