Norwegia: Vålandstårnet – Ullandhaugtårnet – Sverd i Fjell – Brutt Lenke – Tungenes Fyr – Fjøløy Fyr – Fjøløy Fort – Haugesund – Haraldshaugen – Avaldsnes – Visnes – Syreneset Fort

7 dzień

Noc była bardzo ciężka. Około godziny trzeciej nad ranem młodzież z sąsiedztwa urządziła sobie imprezkę i bardzo chcieli się podzielić muzyką którą słuchali i postanowili, że wszyscy mieszkańcy z okolicznych domów będą razem z nimi w rytm tej muzyki kiwać głowami. Ale co dobre szybko się kończy i nad ranem tuż przed dzwonkiem naszego budzika muzyka ucichła.

Napojeni rytmami muzyki ruszamy w trasę…

Vålandstårnet

Vålandstårnet to wieża widokowa zbudowana w 1895 roku, która znajduje się na wzgórzu Vålandshaugen 84 m n.p.m. 

Z tego miejsca podziwiamy widoki na Stavanger.

Ullandhaugtårnet

Ullandhaugtårnet to wieża telekomunikacyjna zbudowana w 1964 roku i ma 64 metry wysokości. Sam szczyt Ullandhaug to skała znajdująca się na 138,95 m n.p.m. 

Z tego miejsca możemy również podziwiać widoki na Stavanger.

Sverd i Fjell

Sverd i Fjell to pomnik, który znajduje się w tym miejscu od 1983 roku. Jego nazwa oznacza dokładnie to, co widzisz, czyli miecze na skale. Trzy olbrzymie 9-metrowe miecze z brązu są hołdem dla bitwy pod Harsfjord, która miała miejsce w 872 roku. Trzy wielkie, majestatyczne miecze wbite w skały tuż nad wodą to niezaprzeczalny symbol Stavanger. Jest to również norweski symbol pokoju, miecze zostały wbite w ziemię, aby nikt nigdy nie musiał ich już używać.

Brutt Lenke

Brutt Lenke – ten pomnik upamiętnia tragiczną platformę naftową, odsłonięty 20 marca 1986 roku. Ma około cztery metry wysokości i około sześć metrów szerokości. 27 marca 1980 roku platforma mieszkalna Alexander L. Kielland wywróciła się na polu Ekofisk na Morzu Północnym. W jednej z rozpórek nastąpiło pęknięcie zmęczeniowe, co doprowadziło do oderwania się jednej z pięciu kolumn wsporczych. Platforma straciła równowagę i przewróciła się. W wypadku zginęły 123 osoby, co jest największym wypadkiem w historii norweskiej ropy, przeżyło 89 osób.

Wokół pierścienia znajduje się ścieżka rowerowa / biegowa, która prowadzi przez całą dolinę Hafrsfjord aż do pomnika Trzech Mieczy w głębi fiordu.

Tungenes fyr

Tungenes fyr to nadmorska latarnia morska, która znajduje się na północnym krańcu cypla Tungenes. Latarnia nie jest już używana, ale służy jako centrum sztuk pięknych i latarnia morska / muzeum morskie. W jednym z budynków znajduje się również kawiarnia. W przeszłości latarnia morska była głównym światłem oznaczającym wejście do Byfjorden, główny fiord prowadzący do ważnego miasta Stavanger. Tungenes został po raz pierwszy zapalony w 1828 roku, w czasie, gdy rybołówstwo i handel śledziem zwiększyły potrzebę bezpieczniejszego wejścia do portu w Stavanger przez Byfjorden.

Tungenes został wycofany ze służby i zamknięty w 1984 roku i zastąpiony przez zautomatyzowaną latarnię morską znajdującą się tuż przy brzegu na maleńkiej wyspie Brakjen.

Tungenes jest obecnie chronionym miejscem stowarzyszonym z Norweskim Stowarzyszeniem Historii Latarni Morskich ( Norsk Fyrhistorisk Forening ). Dzięki plenerowej wystawie możemy pooglądać zdjęcia innych latarni morskich znajdujących się w Norwegii.

Tuż obok latarni możemy zobaczyć bunkry.

A kosiarka równiutko przycina trawnik. W Polsce pewnie bez opiekuna by długo nie pojeździła …

Fjøløy Fyr 

Fjøløy Fyr to latarnia morska na wyspie Fjøløy . Latarnię po raz pierwszy zbudowano w 1849 roku, ale od tego czasu dwukrotnie ją wymieniano. Pierwotnie była to stosunkowo niewielka latarnia morska, która była aktywna tylko w sezonie połowów śledzia. W 1867 roku oryginalne światło zostało zastąpione większą drewnianą latarnią. Latarnia ta została zautomatyzowana w 1977 roku, a w 1983 roku stara drewniana latarnia została zamknięta i zastąpiona mniejszą, zautomatyzowaną latarnią znajdującą się w tym samym miejscu. 

Fjøløy Fort

Fjøløy Fort ma historyczne znaczenie militarne jako jedno z kilku obiektów, które Niemcy zbudowali przy wejściu do Stavanger. Bateria na Fjøløy była częścią grupy artyleryjskiej Stavanger – Nord, która została założona w Stavanger w kwietniu 1940 roku i składała się z trzech baterii na Randaberg, Kvitsøy i Fjøløy.  Była częścią niemieckiego systemu obronnego, który bronił wejścia do Stavanger od północy przez Boknafjord i od Morza Północnego. Ze względu na nieliczne pozostałości po pierwotnej zabudowie obiekt został zachowany jako wojskowy krajobraz historyczny, w którym pojawia się główna struktura i ślady działalności wojskowej.

Budynki są rozrzucone w małych grupach wzdłuż konstrukcji drogi i są charakterystyczne dla fortów, w których pagórkowaty krajobraz służył do maskowania. Ciekawostek możemy dowiedzieć się z rozmieszczonych tablic.

W okolicy nie brakuje przepięknych widoków (tak naprawdę to niezależnie gdzie będziesz w Norwegii to i tak zobaczysz kawałek wybrzeża i morskie klimaty – w sumie Norwegia ma jedną z największych pod względem długość linii brzegowej 7 miejsce na świecie i wynosi ona 25148km. Tak dla zobrazowania Polska linia brzegowa wynosi 775km a cały obwód Polski to 3511km ).

HaugesundHARALDSHAUGEN

Haugesund to miasto pełne historii oraz intrygujących śladów starożytnych królów i Wikingów. Znajduje się na obszarze, na którym Król Harald Pięknowłosy zjednoczył wiele małych i średnich krajów w jedno królestwo. Miasto powstało i rozwinęło się dzięki połowom śledzi. Życie miasta koncentruje się przy najdłuższym w Norwegii deptaku na którym można znaleźć ekskluzywne sklepy odzieżowe, księgarnie, perfumerie, sklepy jubilerskie, kawiarnie i sklepy z pamiątkami, a liczba barów przypadająca na mieszkańca jest najwyższa w całej Norwegii.

Na obrzeżach Haugesund znajduje się narodowy pomnik Haraldshaugen, który został odsłonięty 18 lipca 1872 roku przez księcia koronnego Oscara w związku z tysiącletnią rocznicą bitwy pod Hafrsjordem. Haraldshaugen jest miejscem pochówku króla Haralda I, który zmarł około 933 roku. 

Na bardziej obszerny opis z różnymi ciekawostkami i zdjęciami zapraszamy: Norwegia Haraldshaugen – Haugesund ciekawe miejsca – zwiedzanie.

AvAldsnes

Avaldsnes to najstarsza królewska siedziba Norwegii. Król Harald Jasnowłosy wybrał Avaldsnes na swoją główną posiadłość królewską około 870 roku. Obecnie w miejscu pałacu stoi jedynie zachowany do dziś kamienny kościół św. Olafa z XIII wieku. Powstał on w latach 1250-1320 i wówczas był częścią królewskiej posiadłości, później stał się jednym z ważnych przystanków dla pielgrzymów jadących do Nidros.

Tuż obok kościoła św. Olafa znajduje się pomnik oraz Centrum Historii Nordvegen. Muzeum położone jest pod ziemią, a widoczna niewysoka fasada otaczająca wejście jest idealnie wpasowana w otoczenie.

Visnes

Visnes to wioska, która słynie z tzw. małej Statuy Wolności. Postawiono ją tu dlatego, że miedź z tutejszej kopalni stała się symbolem Stanów Zjednoczonych – w postaci Statuy Wolności. Kopalnia działała w latach 1865-1972. Wydobyto w niej 4,2 mln ton surowej miedzi, cynku i siarki. Huta miedzi Visnes była wówczas największą i najnowocześniejszą w Europie Północnej.

Zapraszamy na pełny opis tej miejscowości na stronie: Norwegia: Visnes – tam gdzie jest stoi mała Statua Wolności

Skudeneshavn

Na południowym krańcu wyspy Karmøy położone jest urocze miasteczko Skudeneshavn. To kolejne po Haugesund miejsce, które rozwijało się intensywnie na początku XIX wieku się dzięki połowom śledzia. Do dziś w „Starym Mieście” zachowało się prawie 130 oryginalnych drewnianych domów i nabrzeży. Domy są jednymi z najlepiej zachowanych z tego okresu w Europie. Polecamy spokojny spacer cichymi uliczkami, pomiędzy białymi domami. Budynki są ciasno osadzone w terenie, a wąska, kręta ulica z wieloma małymi uliczkami definiuje przestrzenie i tworzy atmosferę, która jest zarówno bezpieczna, jak i intymna.

Syreneset Fort

Syreneset Fort – to niemiecki fort z czasów II wojny światowej. Tutaj siły okupacyjne miały podgląd i kontrolę nad ruchem statków. Dziś HKB Syre jest jednym z najbardziej imponujących obiektów na Haugalandet. Dziś można wejść do samego bunkra dowodzenia, a z otworu o wysokości 13 cm wzdłuż całej ściany zewnętrznej masz panoramiczny widok z Haugesund do Stavanger. 

Więcej ciekawych informacji wraz ze zdjęciami znajdziecie na stronie: Norwegia: Syreneset Fort – Niemiecki Fort z czasów II wojny światowej na Sør-Karmøy.

Dzień był dzisiaj bardzo obfity w różnorodne atrakcje. Nocleg mamy w wiosce rybackiej na krańcu wyspy Karmøy.

Na miejscu noclegu przeraził nas ogrom kuchni (nocleg mamy w byłym pubie), w którym garze przygotować kolację ?

Więc aby nie tracić czasu na rozważania, stwierdziliśmy że szybciej będzie rozpalić naszego grilla.

Zasiadamy więc nad brzegiem morza, delektujemy się przygotowanym łososiem (pierwszy posiłek, który nie jest ze słoika, no i białe pieczywko) i oczekujemy na zachód słońca.

Zapraszamy na kolejny dzień z naszej podróży.

Dodaj komentarz