Gozo: Xaghra (plaża Rambla Bay) – Ghasri Vallery – Wied il-Mielah Window – Kościół Ta’ Pinu – Azure Window – Inland Sea – Victoria (Rabat)

dzień piąty

26 czerwca 2018 rok

Xaghra (plaża Rambla Bay) – Ghasri Vallery – Wied il-Mielah Window – Kościół Ta’ Pinu – Azure Window – Inland Sea – Victoria (Rabat)

 

Dzisiaj po porannym plażowaniu na przetestowanej wczoraj plaży Rambla Bay ruszamy na zwiedzanie. Jedziemy zachodnią częścią wybrzeża gdzie przez kilkaset metrów ciągną się baseny z salinami i ciekawymi formacjami skalnymi . Gdy droga betonowa odbija w kierunku środka wyspy skręcamy w lewo i ścieżką kontynuujemy podróż wzdłuż wybrzeża. Wybrzeże Gozo stromo opada do morza. Czasem morze stara się wydrążyć skały i wejść głębiej w ląd. Tak jest w Dolinie Wied Il-Għasri, są to jednak wyjątki. W Ghasri Vallery można zrelaksować się na małej kameralnej plaży oraz ochłodzić w krystalicznej wodzie -:)

Dominują klify i urwiska ładnie kontrastujące z lazurem i błękitem Morza Śródziemnego oraz nieba, które mijamy i zachwycamy się.

Dojeżdżamy do mostu skalnego Wied il-Mielah Window – naturalny łuk, który powstał przez wpływy środowiskowe. Była to niegdyś nieco mniej znana alternatywa dla popularnego Azure Window, jednak po jego upadku w 2017 r. Wield il-Mielaħ stał się miejscem częściej odwiedzanym. To szczególne okno jest nadal w doskonałym stanie po którym można chodzić, my nie próbujemy.

Jedziemy krętą drogą,  w oddali zza snopków siana wyłania się Kościół Ta’ Pinu.

IMG_7054

Obecny kościół powstał w latach 1919-1931, na miejscu wcześniejszej świątyni z XVI wieku. Główną inspiracją do jej wybudowania były cudowne objawienia i uzdrowienia, które miały miejsce od 1883 roku. W maju 1990 roku papież Jan Paweł II odwiedził to miejsce, dokładając do obrazu Najświętszej Marii Panny pięć złotych gwiazd, a w 2010 roku Benedykt XVI ofiarował kościołowi złotą różę.

Dojeżdżamy do Azure Window (Lazurowe Okno) – nieistniejący już mostu skalnego, kiedyś największej atrakcji turystycznej Malty. Formacja skalna powstała w wyniku erozji wapienia i zawalenia dwóch jaskiń morskich. Postępująca erozja znacznie zmieniła kształt okna w ciągu ostatnich dekad. Duża część półki skalnej spadła w 2012 roku. Przeprowadzone badania geologiczne wskazały jednak na niskie ryzyko pełnego zawalenia półki w kolejnych latach. Mimo zakazu wstępu oraz wysokich kar finansowych, okno wciąż było popularne wśród turystów. Podstawa Lazurowego Okna została częściowo uszkodzona podczas sztormu w styczniu 2017 roku, a 8 marca 2017  około godz. 9:40 czasu lokalnego, podczas sztormu, uległa całkowitemu zawaleniu.

Ale i tak jest cudnie -:) Głównie po przeciwnej stronie. Uwaga na nierówności.

i unoszące do góry wiatry -:)

IMG_7114

Kilka kroków idąc w przeciwną stroną od parkingu jest Wewnętrzne Morze (Inland Sea) – to słone jezioro, połączone wąskim przesmykiem z otwartym morzem. Przy dogodnej pogodzie wypływają stąd rybacy, można również skorzystać z wycieczki łódkami lub popływać kajakiem. Na brzegu jest kamienista plaża, na której można się opalać.

Ostatnim punktem w dniu dzisiejszym jest stolica Gozo Victoria – Rabat. Od czasów panowania Arabów do 1897 miasto nosiło nazwę Rabat, nazwę zmieniono dla uczczenia diamentowego jubileuszu (60 lat panowania) królowej Wiktorii na Victoria.

Spacerujemy wąskimi uliczkami

Obserwując kolorowe drzwi i …

Najważniejszym punktem na planie miasta jest Cytadela, która po ataku Turków w połowie XVI wieku została odbudowana i tym samym zyskała należytą rangę. Obecnie widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W obrębie cytadeli znajduje się między innymi Katedra Wniebowzięcia NMP. Przed wejściem do kościoła znajduje się pomnik Jana Pawła II, którzy trzykrotnie odwiedzał Maltę.

Można też pospacerować wąskimi uliczkami

Mury cytadeli to najwyższy punkt na Gozo, więc widać stąd niemal całą wyspę.

Dzień się kończy, a my pełni wrażeń udajemy się w stronę odpoczynku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s