Norwegia: Visnes – tam gdzie jest stoi mała Statua Wolności

Visnes to wioska, która słynie z tzw. małej Statuy Wolności. Delikatna miedź wydobywana w Visnes została wykorzystana między innymi jako materiał do budowy Statuy Wolności, która znajduje się dziś w Nowym Jorku. A w Visnes można pozdrowić statuę wolności Karmøy, która jest piękną i mniejszą kopią. 

Pewnego zimowego poranka 1865 roku rybak śledzi z Jæren znalazł w Visnes rudę miedzi. Visnes było miejscem jednej z najbardziej aktywnych norweskich kopalni miedzi, w XIX wieku była to największa kopalnia miedzi w Norwegii. Aż 70% norweskiego eksportu miedzi pochodziło z Visnes. Kopalnia działała w latach 1865-1972. Wydobyto w niej 4,2 mln ton surowej miedzi, cynku i siarki. Kopalnia miedzi posiada własne muzeum, Visnes Gruvemuseum. Można zajrzeć na ekspozycję w różnych budynkach, gdzie można znaleźć historię charakterystycznej społeczności górniczej, która przez wiele lat była jednym z najbogatszych i najnowocześniejszych społeczeństw w kraju. Muzeum jest zamknięte, pozostaje nam oglądnięcie kilku ekspozycji ustawionych na zewnątrz.

Kopalnia została eksploatowana dzięki uprzejmości Charlesa Defrance’a, francuskiego inżyniera. Jako prawdziwy miłośnik przyrody i wierzący w plener, stworzył duży obszar parków i tras jeździeckich dla swoich przełożonych i urzędników. Dziś szlaki są popularnym terenem spacerowym. Godny polecenia jest spacer do pozostałości budynku, który niegdyś był hutą na brzegu morza.

Spacerując możemy dojść do latarni morskiej.

Zapraszamy na pozostałe wpisy z naszej podróży.

Dodaj komentarz